בתים מבפנים // יום שישי 20.7

1. פירמידה
נקודת מפגש: פירמידה, מרכז לאמנות עכשווית, רחוב ואדי סאליב 30, כניסה מונגשת מרחוב אבן גבירול 3.
אדריכלים: קבוצת תו, 2017.
סיורים מודרכים עם אדריכל יואב טריפון מקבוצת תו, במרכז החדש לאמנות עכשווית – פירמידה. המבנה בולט בנוכחותו בוואדי סאליב ונבנה לאחר קום המדינה כבית ספר. לאחר מהומות ואדי סאליב  פונו תושבי השכונה, רובם יוצאי עדות המזרח, והמבנה ננטש, עד שבשנות ה-90 החל לשמש כחלל עבודה ותצוגה מאולתר לאמנים שהתאגדו תחת עמותת פירמידה. בסיורים יציג טריפון את הפרוגרמה והתוכניות שביצוען הסתיים לאחרונה ונועדו לשינוי ייעודו של המבנה והסבתו למרכז אמנות המשלב סדנאות עבודה וגלריות תצוגה תחת קורת גג אחת: הרחבת שטחו הכולל של המבנה מאלף מ"ר ל-2,500 מ"ר, יצירת קשרים בין החללים השונים באמצעות גשרים ומסדרונות פתוחים, הוספת מרפסות תצפית מרהיבות לנמל, פיתוח שטחי החוץ והפיכת המבנה כולו לנגיש.
שישי, 20.7: 13:30 ו-14:30
שני סיורים פתוחים לקהל, אין צורך ברישום מוקדם

פירמידה. באדיבות קבוצת תו אדריכלים
פירמידה לאחר ההתחדשות. צילום: יעל גבריאלי

2. שחזור הקרונות ההיסטוריים במוזיאון הרכבת
נקודת מפגש: ליד קופת מוזיאון הרכבת, רחוב חטיבת גולני 1 (להולכי רגל) או רחוב חירם פינת המלאכה (למגיעים ברכב פרטי). מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. פרטים אודות רכבת המוזיאון יפורסמו באתר הרכבת וכן באתר האירוע בשבוע שלפני תחילתו.
סיור עם אפולו לגיסימו — נפח, משמר, משחזר וחוקר ההיסטוריה של עבודות ברזל בארץ. בסיור יוצגו עבודות השימור והשחזור שנעשו בשני הפרויקטים לשחזור קרונות היסטוריים עתיקים, בני כ- 125 שנה, שמתבצעים במוזיאון הרכבת בימים אלו: קרון 314 – קרון למחלקה 3 בתקופת המנדט שבו משוחזרים רוב מרכיבי העץ אשר התבלו מאז שיצא הקרון מהשירות בשנות ה-50; וקרון האמבולנס – קרון שלל מצרי ממבצע קדש אשר עובר שחזור והסבה לקרון אמבולנס ששימש את הצבא הבריטי במלחמת העולם ה-1. משך הסיור כשעה.
שישי, 20.7: 11:00 ו-12:30
2 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם

שיחזור הקרונות ההיסטוריים במוזיאון הרכבת. צילום: אורית סימן טוב

3. תחנת הרכבת ההיסטורית חיפה מזרח
נקודת מפגש: ליד קופת מוזיאון הרכבת, רחוב חטיבת גולני 1 (להולכי רגל) או רחוב חירם פינת המלאכה (למגיעים ברכב פרטי). מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. פרטים אודות רכבת המוזיאון יפורסמו באתר הרכבת וכן באתר האירוע בשבוע שלפני תחילתו.
אדריכליות השימור רות ליברטי-שלו ועדי הר-נוי, העוסקות בתיעוד ובשימור מבנים במתחם תחנת הרכבת, יובילו את הסיורים שיעניקו הצצה על העבר המרתק של תחנת רכבת חיפה מזרח. בסיורים יוצגו מסמכים מתיק התיעוד וכן הקשר ההדוק בין התפתחותה של חיפה המודרנית לבין הקמתה של תחנת הקצה של הרכבת החיג'אזית בעיר ב-1905. משך הסיור כשעה.
שישי, 20.7: 10:00 ו-11:15
2 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם

תחנת חיפה מזרח. גלויה צבועה
מוזיאון הרכבת. צילום: אורית סימן טוב

4. מוזיאון הרכבת
נקודת מפגש: ליד קופת מוזיאון הרכבת, רחוב חטיבת גולני 1 (להולכי רגל) או רחוב חירם פינת המלאכה (למגיעים ברכב פרטי). מומלץ להגיע למוזיאון הרכבת ישירות ברכבת המוזיאון. פרטים אודות רכבת המוזיאון יפורסמו באתר הרכבת וכן באתר האירוע בשבוע שלפני תחילתו.
סיורים במוזיאון הרכבת השוכן בבנייני האבן ההיסטוריים של תחנת חיפה מזרח – תחנת המוצא של רכבת העמק המיתולוגית. בסיורים יוצגו תולדות הרכבות בארץ ישראל מאז חנוכת הקו הראשון בשנת 1892 בין יפו לירושלים ועד לתנופת הפיתוח של רכבת ישראל הנמצאת בעיצומה, תוך היכרות עם מגוון קטרים וקרונות היסטוריים ששמורים במוזיאון ועם מושגי יסוד מעולם הרכבת. משך הסיור כ-45 דקות.
חמישי, 19.7: 15:00-10:00 (סיור אחרון ב-15:00) ו-19:00-17:00 (סיור אחרון ב-19:00); שישי, 20.7: 14:00-9:00 (סיור אחרון ב-14:00)
סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם

תחנת חיפה לפני התקופה התורכית – גלויה בהוצאת Otto Fisher, Haiffa, Syrien – אוסף ירמיהו רימון

5. ממגורות דגון
רחוב העצמאות 75.
אדריכל: יוסף קלארווין, 1953.
נקודת מפגש: ליד ביתן השוער (כ-50 מטר מערבית לתחנת רכבת מרכז השמונה).
סיורים מודרכים באחד המבנים המרשימים והבולטים בעיר, שנוסד ביוזמתו של ד"ר ראובן הכט ז"ל ומשמש מסוף נמלי לגרעינֵי תבואה עבור מדינת ישראל. בסיורים יתואר סיפור הקמת המסוף ואופן תפקודו, והם יכללו סיור במוזיאון הארכיאולוגי שהקים ד"ר הכט ובו מוצגים ארכיאולוגיים של אחסון דגנים בימי קדם. הביקורים יכללו גם מצגת על אודות המקום והסבר על אדריכלות המבנים במתחם והאמנות המשולבת בהם.
חמישי, 19.7: 18:00-10:00 (סיור אחרון יצא ב-18:00) שישי, 20.7: 14:00-9:00 (סיור אחרון יצא ב- 14:00)
סיור ל-25 משתתפים יצא בכל שעה עגולה, אין צורך ברישום מוקדם. נגיש

ממגורות דגון. באדיבות ארכיון דגון

6. בנוי לתלפיות?
נקודת מפגש: בחניון שמתחת לשוק תלפיות, הכניסה מרחוב סירקין.
אדריכל: משה גרסטל, 1940.
שוק תלפיות נחשב לאחד המבנים החשובים בסגנון הבינלאומי בחיפה ואף הוכתר על ידי העיתונות המקומית בשנות ה-40 כאחד מפלאי עולם. זהו מבנה שנבחר בתחרות אדריכלית (וגבר על קרוב ל-100 הצעות שהוגשו לתחרות) והפך מיד עם הקמתו לאחד מסמליה של שכונת הדר ואף של חיפה כולה. אך למרות כל סגולותיו, המבנה בעל החלל המודרניסטי המרהיב והתקרה השקופה עומד נטוש זה עשורים רבים. הסיור בהדרכת שני שילה מהטכניון יתמקד בתולדות המבנה, מאפייניו האדריכליים וסיפורו ההיסטורי.
שישי, 20.7: 13:00
אין צורך ברישום מוקדם

שוק תלפיות. צילום: אורית סימן טוב

7. הדירה ברחוב יחיאל 18
רחוב יחיאל 18, קומה שנייה (דלת לבנה).
אדריכל: חיים הארי, 1932.
ביקור בדירה השוכנת באחד מבתי ה"ארמונות" התאומים שברחוב יחיאל בשכונת הדר – בתי דירות בסגנון אר-דקו שתוכננו במקור על ידי האדריכל היהודי חיים הארי עבור משפחות ערביות אמידות. בדירה רחבת הידיים ששופצה לאחרונה שומרו המרצפות המצוירות המקוריות, חלונות העץ המקושתים והחלוקה הערבית המסורתית לחלל מרכזי וחדרי מגורים סביבו. בחמישי ובשישי יתקיים בדירה מופע פרפורמנס "קל לקשור קשה לפרום" של האמנית סלי קריסטל. הכניסה לדירה בקבוצות של 20 איש בכל סבב.
חמישי, 19.7: 19:00-16:00 // שישי, 20.7: 18:00-15:00 // שבת, 21.7: 17:00-14:00
בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם

הדירה ביחיאל 18. צילום: אורית סימן טוב

8. המרכז האקדמי ויצו חיפה
רחוב הגנים 21, המושבה הגרמנית.
אדריכלים: יורם פופר, א.א. הירש אדריכלים, בשיתוף אדריכל לוסיאנו סנטנדראו, 2002.
סיור עם אדריכל יורם פופר בבניין שתכנן. המבנה שימש בעבר כבית ספר למוזיקה והוסב למרכז האקדמי ויצו – פרויקט זוכה תחרות אדריכלית פנימית בין מורי המחלקה לאדריכלות בוויצו. בסיור יציג פופר את העיצוב המחודש למבנה ואת הרעיון התכנוני שהוביל את הפרויקט: יצירת כיכר כחלק ממערך שיקום המושבה הגרמנית בחיפה שהתגבש באותם ימים. בבניין מתקיימת תערוכת הבוגרים לעיצוב (ארכיטקטורה, עצוב גרפי ותקשורת חזותית, אופנה וצילום).
שישי, 20.7: 11:00 // המקום פתוח לביקורים (ללא הדרכה) גם בחמישי, 19.7: 20:00-12:00 ובשבת, 21.7: 22:00-10:00 
בית פתוח וסיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם. נגיש

המרכב האקדמי ויצו חיפה. צילום: הרצי שפירא

9. מיתולוגיה של אדריכלים לא מתפשרים
נקודת מפגש: בכניסה לחניה הצמודה לבניין להנדסת מכונות ע"ש דנציגר.
אדריכלים: צבי הקר וד"ר אלפרד נוימן, 1965.
הבניין להנדסת מכונות ע"ש דנצינגר תוכנן על ידי פרופ' אלפרד ניומן ועל ידי אדריכל צבי הקר ונחשב דוגמה פורצת דרך לאדריכלות מורפולוגית ישראלית. הבניין בנוי מאלמנט משולש יצוק מראש וחזרתו במבנה הופכת אותו ליצירה טוטלית עד לפרטים הקטנים. סביב הבניין יוצא הדופן התפתחה עם השנים מיתולוגיה הקושרת בין הטוטליות של המבנה לבין סירובם של אדריכליו להתפשר, שהגיע לשיאו כלטקס חנוכת הבניין הופיע צבי הקר עם דלי של צבע צהוב והחל לצבוע את הבניין לעיני האורחים. הסיור בהדרכת אדריכלית אורליה קירמאיר (אדריכלית הקמפוס לשעבר) יתמקד במבנה ובכמה פסלים הנמצאים בקרבתו ויימשך כשעה וחצי.
שישי, 20.7: 11:00
סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם

מיתולוגיה של אדריכלים בלתי מתפשרים. הבניין להנדסת מכונות ע"ש דנצינגר, צילום: אורית סימן טוב

10. המרכז לחקר המורשת הבנויה ע"ש אבי ושרה ארנסון
בניין אמדו, המחלקה לארכיטקטורה ובינוי ערים, קומה 2, חדר 221, קריית הטכניון.
ביקור בארכיון של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון הכולל אוספים נדירים שנשמרו בו מימיו הראשונים של הטכניון כגון אוסף הספרים הנדירים של אלכסנדר ברוולד (אדריכל הבניין ההיסטורי של טכניון), אוסף נגטיבים על זכוכית המתארים הקמת מבני ציבורי בתקופת המנדט הבריטי ואוסף פרויקטים של סטודנטים משנות ה-60 ואילך. כן יוצגו אוספים שנקלטו בארכיון בשנים האחרונות כגון אוסף משרד יער ואוסף אדריכלית הנוף רות אניס.
שישי, 20.7: 12:00, 12:30 ו-13:00
3 מפגשים מוגבלים ל-10 הבאים הראשונים בכל סבב

המרכז לחקר המורשת הבנויה על שם אבי ושרה ארנסון

11. קריית הטכניון לאן?
בניין סגו, הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים.
איך מתכננים קמפוס אקדמי שנותן כבוד לעברו המפואר אך יודע גם להתאים את עצמו לאתגרי המחר? פרופ' אדריכל שמאי אסיף, שהיה שותפה לתהליך התכנון של תוכנית האב לטכניון, ינסה לענות על שאלות אלו במסגרת הרצאתו בת השעה שבמסגרתה יציג דילמות, צרכים ואילוצים נוספים שאִתם התמודדו המתכננים.
שישי, 20.7, 12:30
הרצאה פתוחה, אין צורך ברישום מוקדם

קרית הטכניון לאן. באדיבות פרופסור שמאי אסיף

12. קריית הטכניון כמוזיאון לאדריכלות ישראלית
נקודת מפגש: שער נווה שאנן (לאחר הבידוק הבטחוני).
קריית הטכניון היא מוזיאון פתוח לאדריכלות ישראלית שבה תכננו מאז הקמתה מיטב האדריכלים בסגנונות שונים. אדריכל עומרי זילכה — מרצה ובעל הבלוג "פינת רחוב" העוסק באדריכלות, עיצוב ואורבניות בחיפה — יציג את היסטוריית התכנון של הקמפוס, יעבור לצד חלק מהמבנים ולכמה אף ייכנס וינסה להסביר מה הופך אותם ליצירות מופת ומה הופך קמפוס לייחודי. משך הסיור כשעתיים (אורך המסלול כקילומטר וחצי בירידה).
שישי, 20.7: 9:00
סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם

קרית הטכניון כמוזיאון לאדריכלות. בית הכנסת של הטכניון, צילום: אורית סימן טוב

13. קמפוס בהשתנות
נקודת מפגש: תחנת האוטובוס שליד בניין הנדסה כימית בשדרות רוז, קמפוס הטכניון.
סיור בקמפוס הטכניון עם אדריכל השימור אמיר פרוינדליך, שיציג את שתי תוכניות האב של הקמפוס: תוכניתו של פרופ' אלכסנדר קליין מ-1953 שהתבססה על ציר ירוק אשר משני עבריו בנייני הפקולטות השונות; ותוכניתו של אדריכל שלמה גלעד משנות ה-60 ששינתה את פני הקמפוס באופן ניכר וקבעה את אופיו עד היום. התוכנית האחרונה התבססה על ציר תחבורה מרכזי. הסיור יעבור בתוואי הציר הירוק ובין מבני הקמפוס ויסתיים במבנה הפורום, ראשיתו של ציר זה. משך הסיור כשעה.
שישי, 20.7: 9:30 
סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם

קמפוס בהשתנות. צילום: אורית סימן טוב

14. קמפוס יער
נקודת מפגש: רחבת צ'רציל, סמוך לבניין צ'רצ'יל ובניין הסנאט בלב הקמפוס.
סיור בקמפוס הטכניון בהובלת רקפת סיני, אדריכלית נוף ומרצה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. הסיור יסקור את ההיסטוריה של תכנון המרחבים הפתוחים בטכניון מראשיתו ועד לשנות ה-70 ויתמקד בתפיסה התכנונית הייחודית שנבעה מתוך השטח שהיה מיוער והפך לסמל ולמאפיין של הטכניון. משך הסיור כשעתיים.
שישי, 20.7: 10:00
סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם

קמפוס יער בטכניון. צילום: אורית סימן טוב

15. בית טריפון
נקודת מפגש: רחוב הנרייטה סולד 40 / החשמונאים 11.
אדריכלים: מנחם דברן, 1941. אדריכלית השיפוץ והפנים: קאטי נוריאל, 2000.
ביקור בדירה השוכנת בבית אבן גדול בסגנון הבינלאומי, בעל מרפסות מעוגלות ומוקף טראסות של צמחייה פורחת. הבית נבנה בשנות ה-30 על ידי משפחת טריפון והיה מהראשונים שנבנו במדרון זה של ההר. במסגרת שיפוצו של הבית חודשו קירות האבן ושונתה תוכניתו מן היסוד כדי להתאימה לצורכי המשפחה שרכשה אותו, אך נשמרו אופיו העירוני-כפרי ואיכויותיו האדריכליות האופייניות לבנייה המנדטורית בחיפה.
חמישי, 19.7: 19:00-16:00 // שישי, 20.7: 15:00-10:00
אין צורך ברישום מוקדם

בית טריפון. צילום: אורית סימן טוב

16. פיתוח הנוף בנחל גיבורים וואדי רושמייה
נקודת מפגש: במגרש החניה שליד מתקן מקורות בכביש נחל גיבורים (מומלץ להיכנס מכיוון רחוב אבן גבירול).
במשך עשרות שנים היה פארק נחל גיבורים בוואדי רושמייה  מעין "חצר אחורית" של העיר מבחינה חברתית ותחבורתית ואתר עצום ולא מפוקח לשפיכת פסולת. בסיור עם אדריכלית הנוף מרגלית סוכוי שתכננה את פיתוח הנוף באזור, יוצג הפרויקט המורכב והמהפכני שכלל פינוי טונות של אשפה, החלפת קו ביוב ותשתיות חשמל, סלילת כביש המחבר בין העיר התחתית לכרמל, שתילת צמחים, יצירת פארק עם מסלול הולכי רגל וכן פתרון תשתיתי להצפות החוזרות של העיר התחתית על ידי מי הנגר של הכרמל: בריכת השהיה שבימי הקיץ תהיה חלק מפארק אתגרי. משך הסיור כשעה.
שישי, 20.7: 9:00
אין צורך ברישום מוקדם. נגיש

פיתוח הנוף בנחל גיבורים וואדי רושמיה. צילום: באדיבות מרגלית סוכוי אדריכלות נוף בע"מ

17. בנק אנגלו פלשתינה
רחוב נתנזון 1.
אדריכל: אלכסנדר ברוולד, 1928.
הצצה לחלל הפנימי המרהיב של אחד המבנים ההיסטוריים החשובים בחיפה – בית אבן מונומנטלי שנבנה כסניף חיפה של בנק אנגלו פלשתינה וכיום פועל בו משרד עורכי הדין יעקב סלומון ליפשיץ ושות'. בסיורים הקצרים שידריך יעקב שורר – חבר העמותה לתולדות חיפה, מחבר הספר "לטייל בחיפה" ומורה דרך ותיק – יובא סיפור הקמת המבנה ויוצג הסגנון האדריכלי הארץ ישראלי שביקש האדריכל ברוולד ליצור בו: סגנון לקטני (אקלקטי) המשלב מאפיינים אדריכליים מערביים, מזרחיים ויהודיים כגון קשתות מחודדות ועיטורי מטבעות קדומים.
חמישי, 19.7: 19:00-17:00 (הדרכה אחרונה ב-18:30). שישי, 20.7: 12:00-9:00 (הדרכה אחרונה ב-11:30). סיורים לקבוצות של 25 משתתפים יצאו בכל חצי שעה.

בנק אנגלו פלשתינה. צילום: אורית סימן טוב
בנק אנגלו פלשתינה. צילום: אורית סימן טוב

18. גלריות בעיר התחתית
נקודת מפגש: הפירמידה, רחוב ואדי סאליב 30. כניסה מונגשת מרחוב אבן גבירול 3.
עולם הגלריות של חיפה מורכב מחללי אמנות שונים ומגוונים אשר מתנהלים באופן שונה מהגלריות המסחריות הגדולות בתל אביב ובירושלים. הסיור יתחיל בפירמידה – מרכז לאמנות עכשווית בשכונת ואדי סאליב  שבו חללי סטודיו, גלריה לתערוכות וסדנאות אמן; ימשיך לגלריה הבורדל, חלל אמנות אלטרנטיבי ומרתק שבו תצוגת קבע לצד תערוכות ופרויקטים מתחלפים, ויסתיים בגלריה שער 3 בעיר התחתית, שהיא כיום אחד ממרכזי האמנות המשובחים בעולם. משך הסיור כשעתיים ותדריך בו נעמי קורן, בעלת תואר ראשון בתולדות האמנות ופסיכולוגיה מאוניברסיטת חיפה ומנהלת מחלקת סיורי גלריות ואמנות עכשווית בסיירת חיפה.
שישי, 20.7: 10:00
סיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים, אין צורך ברישום מוקדם

גלריות בעיר התחתית. צילום: באדיבות הסיירת

19 הטחנות הגדולות
רחוב חטיבת גולני 40 (חנייה בתוך המתחם).
אדריכל: מהנדס ארפד גוט, 1922.
הזדמנות להציץ למבנה הבולט של הטחנות הפעילות עד היום – מהשרידים האחרונים של האזור התעשייתי-חקלאי שנבנה בתקופת המנדט הבריטי סמוך לנמל חיפה. הטחנות נבנו על ידי הברון רוטשילד והיו הראשונות בארץ שהונעו בקיטור. כדי להקל על טעינת הקמח ופריקתו הגיעה מסילת הרכבת עד לחצר. את המבנה תכנן המהנדס היהודי הונגרי ארפד גוט, מהאדריכלים הבולטים בתקופתו, שנחשב למומחה לבטון מזוין ותכנן בין היתר מגדלי מים רבים, גשרים ואת מערכת הביוב של תל אביב. בחלונות הבניין ובכותרות משולבים מוטיבים המזכירים את חומת ירושלים.
לא תתאפשר כניסה עם עגלות ילדים. ההשתתפות לילדים מתחת לגיל 13 מותנית בהשגחה צמודה של הורה.
חמישי, 19.7: 15:00, 16:30 ו-18:00 // שישי, 20.7: 10:00, 11:30, ו-13:00
6 סיורים מוגבלים ל-20 הבאים הראשונים, אין צורך ברישום מוקדם

הטחנות הגדולות. צילום: מנחם גרייבסקי

20. חלל ישן חדש
רחוב הנמל 6.
אדריכל: כפיר גלאטיה אזולאי, KOT אדריכלים, 2018.
הצצה לחלל תעשייתי גדול (כ-650 מ"ר) בנמל ששימש בגלגוליו הקודמים כמחסן סחורות וכבית מלאכה ונמצא בשלבים סופיים של שינוי ייעוד למסעדה, בר לילה, מקום להופעות חיות וגלריה לאמנות ערבית מקומית ובינלאומית בשם פאטוש גלרי בר. בסיורים עם אדריכל כפיר גלאטיה אזולאי יוצגו הפרויקט הנעשה במסגרת התחדשות העיר התחתית חיפה וכן האידיאולוגיה העיצובית של בעל הגלריה ויזם הפרויקט שעל פיה עוצב החלל: שימוש חוזר בחומרי גלם מפירוק כגון לבֵנים, קרשי עץ לריצוף, מעקות ברזל ורהיטים; חלקם יובאו משוקי פשפשים בבריסל, בודפשט ולונדון ואחרים נאספו בשווקים המקומיים. כל אלה יוצרים יחד חלל אקלקטי של חומרים, תקופות וצבעים.
חמישי, 19.7: 10:00, 11:00 ו-12:00 // שישי, 20.7: 10:00, 11:00 ו-12:00
אין צורך ברישום מוקדם

21. אנה פורטה
נקודת מפגש: רחוב הרצליה 16
ביקור בדירה בבניין משנות ה-30 שהפכה לסטודיו לעיצוב פנים המארח אירועי תרבות והעשרה. הדירה נשמרה בתוכניתה המקורית ומעניקה הזדמנות להיחשף לחוויית המגורים בחיפה בתחילת המאה העשרים שכללה חללי מגורים רחבי ידיים, תקרות גבוהות, מרצפות מצוירות וחלונות עץ.
חמישי, 19.7: 18:00-9:00 // שישי, 20.7: 14:00-9:00 // שבת, 21.7: 17:00-14:00
אין צורך ברישום מוקדם. נגיש

אנה פורטה. צילום: אילן נחום

22. כנסיית א-סיידה ובית החסד
נקודת מפגש: רחוב פלי"ם 10.
ביקור במתחם המוקף קיר אבן ובו שוכנים הכנסייה היוונית קתולית א-סיידה ומבנים נוספים המשמשים את בית החסד – מוסד לשיקום אסירים. הכנסייה נבנתה ב-1862 על יסודותיה של כנסייה קטנה יותר בעקבות גידול באוכלוסיית המאמינים. היא נבנתה ברובע המגורים של ערביי חיפה הנוצרים לצד כנסיות נוספות וננטשה בעקבות מלחמת העצמאות. ב-1981 החלו כמיל שחאדה ואשתו אגנס לשקם את המתחם ההרוס במטרה להסב אותו למרכז לשיקום אסירים ובית מחסה לנשים מכל הדתות הפועלים בו עד היום. הסיורים הקצרים יודרכו על ידי בנם, ג'מאל שחאדה.
חמישי, 19.7: 15:30-9:00 // שישי, 20.7: 13:00-9:00 (סיור אחרון ב-12:00) // שבת, 21.7: 17:00-9:00
בחמישי ובשישי יתקיימו סיורים קצרים מדי שעה עגולה, בשבת ביקור בלבד, א
ין צורך ברישום מוקדם

כנסיית א סיידה ובית החסד. צלמת: אורית סימן טוב

23. בית העם הטמפלרי ובית הספר הטמפלרי
נקודת מפגש: שדרות בן גוריון 11.
שנת בנייה: 1869 ו-1902; שימור המבנים והסבתם למוזיאון: אדריכל דגן מושלי, 2004.
סיורים מודרכים במתחם שבו שוכן כיום מוזיאון העיר ואשר כולל שני מבנים טמפלריים: בית העם – המבנה הטמפלרי הראשון שהוקם בארץ – ובית הספר הטמפלרי. בסיורים יובא סיפורה של הקהילה הטמפלרית בחיפה וגלגוליהם של המבנים: בית העם שהוקם ב-1869 כאולם התכנסות וכמשכנו של בית הספר הגרמני של חברי אגודת הטמפלרים (שהגיעו לארץ במאה ה-19 מתוך אמונה שהתיישבותם כאן תביא לגאולת העולם), ובית הספר שנבנה במתחם ב-1902 בעקבות התרחבותה של הקהילה.
חמישי, 19.7: 16:00 ו-17:00 // שישי, 20.7: 11:00 ו-12:00 // שבת, 21.7: 11:00 ו-12:00
הסיורים מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים בכל סיור, אין צורך ברישום מוקדם

בית העם הטמפלרי ובית הספר הטמפלרי. צילום: צבי רוגר

24. פארק ואדי סאליב
נקודת מפגש: ברחבה שבצומת רחוב וואדי סאליב ורחוב עומר אל כאטאב.
סיורים עם אדריכליות הנוף דפנה גרינשטיין והילה רותם לוי בפארק החדש שתכננו בלב שכונת וואדי סאליב בהמשך לתב"ע מפורטת שהכינו השתיים לשכונה בשנות ה-90. בסיורים יוצגו התפיסה התכנונית והרעיונית של הפארק, שלבי התפתחותו והקשר בינו לבין התכנון הכולל של השכונה. משך הסיור כשעה והוא יסתיים בנקודת ההתחלה.
חמישי, 19.7: 11:00 // שישי, 20.7: 11:00 // שבת, 21.7: 11:00
סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם

פארק ואדי סאליב. באדיבות גרינשטיין הר גיל

25. שוק הפשפשים מבפנים ומבחוץ
נקודת מפגש: ליד הכניסה למוזיאון הרכבת בדרך חטיבת גולני 1.
סיור עם יגאל גרייבר — חוקר חיפה וארץ ישראל וחבר הנהלת העמותה לתולדות חיפה — שיספר את סיפורה של חיפה ההיסטורית דרך תחנות בעיר התחתית ובוואדי סאליב: אנדרטת רכבת העמק מ-1905, אנדרטת הזיכרון למלך עיראק פייצל הראשון, ציור הקיר שנחשף ב-2012 בחנות פיצוחים ומתאר קרב ימי ואווירי ממלחמת העולם הראשונה, בית הקברות הפרטי של משפחת אל-חליל ומסגד איסתיקלל.
חמישי, 19.7: 17:00 // שישי, 20.7: 11:00 // שבת, 21.7: 11:00
אין צורך ברישום מוקדם

שוק הפשפשים מבפנים ומבחוץ. בית הקברות הפרטי של משפחת אל-חליל, צילום: יגאל גרייב

26. בית גלריה
נקודת מפגש: רחוב העצמאות 92.
הצצה לביתו של האמן שמעון כהן, בית ערבי שנבנה על חוף הים (לפני ייבוש רצועת דרך העצמאות על ידי הבריטים ב- 1933) ועמד במשך שנים נטוש ואטום. לפני שנתיים וחצי שופץ בידי כהן ומשמש כיום כביתו, כסטודיו שלו וכגלריה לאמנות המארחת גם להקות ואירועי תרבות קטנים.
חמישי, 19.7: 19:00-12:00 // שישי, 20.7: 18:00-12:00 // שבת, 21.7: 17:00-12:00
אין צורך ברישום מוקדם

בית גלריה. צילום: אורית סימן טוב

27. דירה ברחוב צפרירים
נקודת מפגש: רחוב צפרירים 20.
ביקור בדירה השוכנת בבניין קטן משנות ה-50 ברחוב הראשי של שכונת כרמליה ושחללה המרכזי מוקף נוף ירוק. הדירה המשתרעת על פני 170 מ"ר ובעלת תקרות בגובה 3.20 מטר נבנתה מקירות דבש (קירות עבים בבנייה מסורתית) ושופצה על ידי המעצבת מן היסוד כך שתתאים לצורכי משפחתה. עיצוב פנים: בשמת אלמגור, 2013.
חמישי, 19.7: 20:00-17:00 // שישי, 20.7: 16:00-13:00 // שבת, 21.7: 17:00-11:00
אין צורך ברישום מוקדם

דירה ברחוב צפרירים. צילום: אסף הבר

28. בית האמנית טל גבעון
נקודת מפגש: רחוב יחיאל 19.
ביקורים בדירת האמנית השוכנת בבניין מגורים משנות ה-20 שתוכנן על ידי האדריכל חיים הארי בסגנון ערבי הכולל חלל מרכזי (ליוואן) מוקף חדרים. בביקורים תספר גבעון על השכונה, על תהליכים היסטוריים וחברתיים שהתרחשו במקום במהלך 100 השנים האחרונות וכן על וואדי סאליב והנמל שעליהם משקיפה הדירה: ימי הזוהר של וואדי סאליב, נטישת האוכלוסייה הערבית ב-1948, כניסת העולים לבתים בוואדי, מאורעות 1959 ודילמות המעסיקות אותה כיום כאמנית המתגוררת באזור.
שישי, 20.7: 16:00 ו-17:30 // שבת, 21.7: 15:00 ו-16:30
ארבעה מפגשים מוגבלים ל-30 משתתפים. אין צורך ברישום מוקדם

בית האמנית טל גבעון. צילום: אורית סימן טוב

29. פטיט בעיר התחתית
רחוב שרה 8.
עיצוב פנים: הלית קרש, 2017.
ביקור בדירה מפתיעה ששטחה 27 מ"ר בלבד עם תקרות בגובה ארבעה וחצי מטרים וללא אור טבעי. הדירה שוכנת בבניין מ-1947 בעיר התחתית והיא שופצה לאחרונה ביסודיות תוך ניצול מקסימלי של החלל הקטנטן ושימוש בחומרי גמר בלתי שגרתיים (כגון פח גלי) שיוצרים סביבת מגורים גמישה ועדכנית.
חמישי, 19.7: 17:30-14:30 // שישי, 20.7: 17:00-14:00
בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם

פטיט בעיר התחתית. צילום: יוס סטייבל

30. היכל המשפט
רחוב פלי"ם 12.
אדריכלים: חיוטין אדריכלים, 2004.
סיור עם אדריכלית ברכה חיוטין במבנה היכל המשפט בחיפה – בניין שנבחר בתחרות פומבית פתוחה, אנונימית ודו שלבית שבה השתתפו כ-70 משרדי אדריכלים. בסיור תציג חיוטין את הסכֵמה המבנית והארגונית החדשנית והגמישה למבנה בית המשפט, שנוצרה באמצעות ביטול ההגדרה המבנית של הערכאות השיפוטיות. כן תציג חידושים רבים שהוטמעו במבנה, בתנועת המשתמשים ובתכנון אולמות המשפט, הלשכות והמנהלות, חידושים שאומצו בהמשך בתכנון בתי המשפט שנבנו בארץ.
שישי, 20.7: 9:00. נגיש.
סיור מוגבל ל-40 משתתפים ברישום מוקדם. שימו לב, בעת ההרשמה יש לציין שם מלא, מספר תעודת זהות ומספר טלפון נייד. להרשמה:  volunteer.hfw@gmail.com

היכל המשפט. צילום: ארדון בר חמא

31. וילה ברחוב האג
רחוב האג 10, דניה.
אדריכל: סטודיו אריאל פרנקו, 2018.
ביקור מודרך בווילה חדשה הבנויה בשלושה מפלסים על צלע הכרמל ומשקיפה אל הוואדיות ואל הים. זוהי וילה שתוכננה כמבנה מדורג הבוקע מן הסלע ומעוצבת בסגנון מודרני המשלב עץ, אלומיניום, ברזל ואבן טבעית. בסיורים יציגו האדריכלים גם את שני האלמנטים האדריכליים הדומיננטיים בבית המחברים אותו לטבע סביבו: הגגות המרחפים המתארכים מעבר לחללים הפנימיים וריבוי החלונות והמבטים הפתוחים לנוף.
שישי, 20.7: 13:00-10:00 // שבת, 21.7: 13:00-10:00
הכניסה בקבוצות של 20 מבקרים. אין צורך ברישום מוקדם.

הבית ברחוב האג. צילום: אורית סימן טוב

32. בית שומאכר
שדרות בן גוריון 12, המושבה הגרמנית.
ביקור באחד מראשוני בתי הטמפלרים בארץ העומד בימים אלה לפני שימור. הבית נבנה ב-1870 על ידי יעקב שומאכר, ממנהיגי הקהילה הטמפלרית, מהנדס וסתת אבן שתכנן את המושבה וחקק פסוקי תהילים בחזיתות הבתים. ביתו, מול בית העם הטמפלרי, הוא אבן דרך בהתפתחות האדריכלות בארץ ישראל במאה ה-19, וניתן לזהות בו את ראשית סגנון הבנייה שמשלב תכנון גרמני ובנייה מקומית, בקשתות החזית, במרפסת הקדמית ובמרפסת התלויה. הבית שימש כנקודת מוצא למשלחות לחקר ארץ ישראל, ובהמשך כקונסוליה האמריקאית. הבית נותר במצב בו התגוררו בעליו המקוריים ואפשר למצוא בו פריטי בנייה, ריצוף ונגרות מקוריים, לצד ציורי קיר שנחשפו לאחרונה. בחמישי אחר הצהריים ובשישי ב-9:00 יתקיימו סיורים מודרכים. ביתר שעות הפתיחה הכניסה לבית בקבוצות קטנות ללא הדרכה.
חמישי, 19.7: 20:00-17:00 (סיורים מודרכים בכל שעה עגולה. סיור אחרון ב-19:00) // שישי, 20.7: 12:00-9:00 (סיור מודרך יתקיים בשעה 9:00) ו-19:00-16:00 // שבת, 21.7 : 17:00-11:00
בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם. נגיש

הקליקו לאירועי בתים מבפנים ביום חמישי 19.7.2018 // הקליקו לאירועי בתים מבפנים ביום שבת 21.7.2018  // מומלץ: הקליקו להורדת תכנית בתים מבפנים בגרסת הדפסה