שנת המפנה- 1948

PlayPause
ואדי סאליב בשנות ה-30, באדיבות מוזיאון העיר חיפה
Slider

בשנת 1931 חיו בחיפה כ- 50,000 תושבים: 34,000 מהם ערבים ו- 16,000 יהודים. בשנת 1948 מספר תושבי חיפה היה כבר 144,000 ומתוכם 70,000 תושבים ערבים ו-74,000 תושבים יהודים.

התושבים היהודים התרכזו ברובם בחלק העליון של חיפה (שכונות הדר הכרמל, נוה שאנן והכרמל), ובבת גלים. אוכלוסייה קטנה גרה בעיר התחתית. הערבים המוסלמים התרכזו בחלק המזרחי התחתון של חיפה והנוצרים בחלק המערבי של העיר.

תכנית החלוקה בכ"ט בנובמבר 1947 קבעה כי חיפה בשלמותה תשתייך למדינה היהודית, על אף היותה עיר מעורבת. מיד לאחר קבלת התוכנית הכריז הוועד הערבי העליון על שביתה כללית ארצית, כנגד תוכנית החלוקה.

תוך זמן קצר החלה מלחמה עירונית בחיפה בין הכוחות היהודים והערבים, כשהבריטים בתווך. נוצר קו גבול עירוני בין השכונות היהודיות והערביות, והוא הוחזק בצד היהודי על ידי כוחות ההגנה.

למפקדי הכוחות הערבים מונו מוחמד בק אל-חניטי ונימר אל-ח'טיב. הכוחות הערביים קיבלו תגבור קטן של מתנדבים ערביים מאזורי הארץ האחרים ואף מארצות זרות. מפקד כוחות ההגנה בעיר היה משה כרמל. לצד ההגנה פעלו גם כוחות אצ"ל.

הקרב על חיפה היה תקופת לחימה בת כחמישה חודשים, בראשית מלחמת העצמאות. ב-21 באפריל 1948 הסתיימה הלחימה בניצחון כוחות ההגנה על הכוחות הערביים, שהשתלטו על מבואות העיר והשיגו שליטה על ריכוזי האוכלוסייה הערבית. חלק גדול של תושבי חיפה הערבים בחרו לעזוב וחלק נוסף גורשו או הועזבו. בתיהם, נכסיהם ומקומות פרנסתם הופקעו על ידי משפחות יהודיות של מהגרים. בתים רבים, מסגדים וכנסיות נהרסו או שהופקעו ונעשה בהם שימוש למטרות אחרות.

חיפה בשנת 1948, פלטים ערבים ליד ספינה בריטית. צילום ממגזין לייף

בשנת 1948 נשארו בחיפה רק 4,000 תושבים ערבים, כאשר רוב תושביה יהודים. מעיר מעורבת בעלת מספר דומה של יהודים וערבים, תחת שלטון מנדטורי בריטי ומועצת עיר בעלת רוב ערבי, הפכה חיפה תוך זמן קצר ל'עיר עברית', מנוהלת על ידי הנהלת עיר חדשה בעלת רוב למפלגות הפועלים בראשות אבא חושי.

במקביל, הפכה חיפה שער הגירה לאלפי עולים חדשים. מבין 190,000 נפש שהגיעו לארץ בין מאי 1948 למארס 1949 ,שוכנו בחיפה 24,000 עולים, רובם בבניינים שננטשו בשכונות הערביות באזור העיר התחתית – ואדי סאליב, העיר תחתית, הדר תחתון, ואדי ניסנאס, חליסה והמושבה גרמנית.

לאחר מבצע שקמונה – המבצע הצבאי להריסת העיר העתיקה בחיפה עם תום הקרבות על העיר באפריל 1948, יזמה העירייה תחרות אדריכלית רעיונית פומבית לתכנון המרחב הערבי שננטש בלב העיר. מחיקת העיר הערבית בראשית ימי המדינה הייתה עבור חברי הנהגת העיר הזדמנות לייצר באמצעות כלים תכנוניים ובזמן קצר זהות עירונית חדשה, עברית ומודרנית.

ניתן עדיין לראות בחיפה שאריות ועדויות לבתי הערבים שנבנו במאה ה-19 בשכונת ואדי סאליב ולאורכה של העיר התחתית, עד חוף שקמונה.