"לשכוח לא מוחק דבר": הנריק הכטקופף ורישומי גטו ורשה

למרות האיסור לתעד את ההריסות שלאחר המלחמה חש הכטקופף, כי חובתו כאמן למסור את אשר רואות עיניו.

בתום מלחמת העולם השנייה והשואה צייר ורשם האמן הנריק הֶכְטְקוֹפְּף (1910 – 2004) את נופי ההרס של מה שהיה גטו ורשה. מבחר מרישומים אלו מוצג כעת בפירמידה במסגרת התערוכה "מה עושה פה בכלל פירמידה".
הכטקופף הוא יליד וורשה, למד משפטים והיה היהודי הראשון שכיהן בבית המשפט העליון הפולני. מגיל עשר למד אמנות אצל מיטב האמנים והציג תערוכת יחיד ראשונה בשנת 1932. לאחר המלחמה לימד קולנוע בבית הספר לקולנוע בלודז' (בין תלמידיו נמנה בין השאר, רומן פולנסקי) ויצר מספר סרטי קולנוע.
בתקופת מלחמת העולם השנייה והשואה שהה האמן במחנות עבודה ברוסיה ולאחר מכן נתפס ושרד מספר מחנות כפייה. עם שובו לוורשה לאחר השחרור גילה כי משפחתו נספתה כולה בשואה.
למרות האיסור לתעד את ההריסות שלאחר המלחמה חש הכטקופף, כי חובתו כאמן למסור את אשר רואות עיניו. במשך חודשים רבים התמסר לרישום מראות ההרס של מה שהיה פעם הגטו ולתיעוד דיוקנאות ניצולים. בתערוכה מוצגת קבוצת רישומים מסדרה זו של נופי ההרס ומצורפים טקסטים קצרים שרשם האמן על גבם.

הנריק הכטקופף, "לשכוח לא מוחק דבר" – מתוך קובץ תערוכות בקומות העליונות של פירמידה הנכללות בתערוכה "מה עושה כאן בכלל פירמידה". על הרישומים רשם האמן מועד מאוחר יותר בכדי לאפשר את הוצאתם אל מחוץ גבולות פולין. הרישומים מעיזבון האמן באדיבות רחל פוסטבסקי.

הנריק הכטקופף, "לשכוח לא מוחק דבר",  מתוך קובץ תערוכות בקומות העליונות של פירמידה
הרישומים מעיזבון האמן באדיבות רחל פוסטבסקי.

צילומים: אורית סימן טוב