עיריית חיפה רוכשת את העבודה "שתאת" של האמנית נרדין סרוג'י

נרדין סרוג'י, שתאת (דיאספורה), 2014, ברזל ועץ // نردين سروجي, شتات، 2014، حديد وخشب // Shattat (diaspora), 2014, Iron and wood

מהפירמידה לכיכר העיר: עבודתה של האמנית נרדין סרוג'י, "שתאת (דיאספורה)", שמוצגת בימים אלו בפירמידה נרכשה על ידי עיריית חיפה במטרה להציבה בכיכר עירונית. סרוג'י, ילידת נצרת שעובדת וחיה בחיפה, היא אמנית רב תחומית ומעצבת תפאורה ותלבושות בקולנוע ובתאטרון. עבודותיה הוצגו השנה ביריד צבע טרי, מתוכננת לה תערוכת יחיד שתיפתח בשנת 2019 בבית הגפן. בימים אלו מוצגות שלוש מעבודותיה בתערוכה "מה עושה פה בכלל פירמידה?", והיא משתתפת בתערוכה "שפע" במובי: מוזיאוני בת ים.

גוף העבודות של האמנית מורכב מפיסול ואינסטליישן. סרוג'י מתייחסת לחפצים מוכרים, דימויים ורעשים מסביבתה כשהיא מתערבת בהם ומזמינה את הצופה למקם מחדש את ההבנה והיחסים איתם. היא מותחת את הגבולות ומאתגרת את הפונקציונליות המוכרת של החפצים, יוצרת להם קיום חדש שמעלה שאלות. עבודותיה לרוב גדולות מימדים או כבדות והן מתייחסות לחלל בו הן מוצבות, כשהן לא מוצגות הן מאוחסנות במחסן בנצרת – שם היא גם בונה את העבודות בעזרת צוות שהתגבש סביבה.

בעבודה "שתאת (דיאספורה), 2017, ברזל ועץ", שמוצגת בחלל המרכזי של פירמידה באה לידי ביטוי שאלה מרכזית ביצירה של סרוג'י: יציבות מול חוסר יציבות. "העבודה מבטאת את הרצון והמרדף להיות מקורקעים, להשתייך ולהיות בטוחים. עם זאת, המשימה לא מצליחה, למעשה היא בלתי אפשרית", מתייחסת סרוג'י, "היצירה מזמינה את הצופה לדמיין מה צריך לעשות כדי לחדור את המשטח עליו עומדים מסמרי העץ ולשאול את עצמו מה יידרש כדי שהם יהיו מקורקעים, שיוכלו להשתייך ולהיות בטוחים. האם בכלל ניתן לחדור את המשטח האטום, אולי המסמרים בכלל פגומים או אולי האדם או האנשים שלקחו על עצמם את המשימה כלל לא כשירים לבצע אותה?".

בפתיחת אירועי "רציף פירמידה: מנמל חיפה לוואדי סאליב" הודיע ראש העיר, כי עיריית חיפה תרכוש את הפסל על מנת להציב אותו באחד מכיכרות העיר. בימים אלו מתנהלת ההתקשרות בין האמנית ובין עיריית חיפה ונבחנות כמה אפשרויות להצבתו במרחב הציבורי.

בתאריך 24.9 בשעה 16:00 תתקיים שיחה עם האמנית נרדין סרוג'י, בהובלת האוצרת גלריה בר אור, במסגרת אירועי פעולה עירונית 2018 בפירמידה. 

חלל התצוגה של התערוכה "מה עושה פה בכלל פירמידה?" בו מוצגות שתי עבודות של האמנית