מעצבים שינוי: חנא חמאם על אופנה, מחתרת ומיינסטרים / 15:00

חנא חמאם. צילום: גיא נחום

חנא חמאם, במקור מוואדי ניסנאס בחיפה, לומד עיצוב אופנה בשנקר ומתבלט עם עיצוביו. בפרפורמנס שיצר במסגרת קורס אתני בלימודי אופנה הוא שאב השראה מתתי ז'אנרים של תרבות הפאנק ובחן כיצד התבסס הפאנק והפך ממחתרת למיינסטרים. "הפאנק מת", הוא אומר, "המיינסטרים משטיח. אז החלטתי לפרק חליפות של אדידס ולהכין מהם משטח על ידי חיבורים בתפרים אחד לשני כשהם מפורקים, זאת הפעולה שהמיינסטרים עושה למחתרת".

במגזין טיים אאוט תל אביב נכתב עליו בחודש ספטמבר האחרון: "חמאם, ששואב השראה מעולמות של פאנק וגאבר (תת ז'אנר של טכנו הארדקור), מפרק ומרכיב מחדש מערכות לבוש בצורה שמאלצת את הצופה לחשוב עליהן מחדש, אבל גם נראית קול אז פאק על הדרך. אף שטרם סיים את לימודיו במחלקת עיצוב אופנה, העיצובים שלו ניחנים בבגרות ובאמירה מגובשת מאוד, שנדירים בקרב סטודנטים".

בראיון לעיתון הארץ אמר החודש: ״תעשיית האופנה מדורגת שנייה בכל הקשור בזיהום העולם, אחרי תעשיית הנפט. מעבר לכך, מעצבי אופנה הורסים עולמות תרבותיים. כשז׳אן־פול גוטייה מעצב פאנק או כשזארה מוכרים חולצות עם ניטים וחישוקים, שום דבר כבר לא אותנטי. רוב המעצבים שואבים השראות מקבוצות אתניות, ומתבצע המון ניכוס תרבותי. כשאני עושה אופנה אני מרגיש שאני מבקר את האופנה דרך אופנה. זה הקו שלי בגדול, ומה שמניע אותי״.

חמאם יגיע להרצאה ומיצג בפירמידה ביום שבת 15.12.18 בשעה 15:00 / הכניסה חופשית

"המיינסטרים משטיח את המחתרת", עיצוב של חנא חמאם