מה עושה פה בכלל פירמידה? חיפה ואוטופיה, הקשר וזיכרון

התערוכה "מה עושה פה בכלל פירמידה?" מהווה נקודת מוקד למבט הנפתח לסביבה כולה ולמערכות היחסים בתוכה: לא גלריה ספונה בבועת זמן אלא יציאה למוקדי תצוגה נוספים שאליהם היא נקשרת ולסביבה של משולש מרחבי הנוצר ביניהם: בין נמל חיפה לוואדי סאליב. מרחב זה נושא התנסות מורכבת, רוחות ועקבות של אוטופיה והרס, העתקה ומאבק, זיכרון ומחיקה והוא נמצא בתהליכי שינוי מתקדמים.

התערוכה נפתחה ביולי 2018 במסגרת אירועי "רציף פירמידה: בין נמל חיפה לוואדי סאליב", וכללה שלושה מוקדי תצוגה: מוזאון ממגורות דגון ומוזאון הרכבת – בהן הוצגה במהלך האירוע אמנות עכשווית לצד אוסף המקום, ובפירמידה, מרכז לאמנות עכשווית בה מוצגת תערוכה קבוצתית הכוללת 40 אמניות ואמנים. באירועי רציף פירמידה נע הקהל בין המוקדים בשיתוף רשת "בתים מבפנים" שקיימו סיורים אדריכליים במרחב.
התערוכה בפירמידה מציבה שאלת מפתח המשמעותית לפעולתה של פירמידה: מה מקומו של מרכז אמנות בסביבה זו, מה תפקידם של אמניות/ים, אדריכליות/ים ומתכננות/ים – לעצב "חיים יפים לאנשים יפים" כהתחדשות ריקה מזיכרון ותוכן, או שנחנו בכושר לעורר תקשורת רבת פנים עם סביבה ואנשיה, לצבור שכבות התנסות ולפעול באורח מורכב יותר עם אתגרי כאן ועכשיו. שאלת האוטופיה, ההקשר והזיכרון עומדים במרכז התצוגה.

הקליקו לקטלוג אירוע רציף פירמידה

התערוכה בפירמידה משתרעת על ארבע קומות המבנה ומציגים בה כ-40 אמניות ואמנים, רבים חיפאים, וחברו אליהם מרחבי הארץ ומחו"ל. האמנים המשתתפים: מורג’אן אבו דיבה, אבו–איסמעיל, ג’פרא אבו זולוף, דוד בהר פרחיה, יעל בלבן, פולי בלום, מרים ברוק–כהן, דורון גולן, חמודי ג'נאם, יעקב דורצ’ין, עודד הירש, הנריק הכטקופף, ישראל ורטמן, עולא זייטון, מיכאל חלאק, אסאלה חסן, יהודה יציב, מימל (אמיל) ירון, אירינה כרכבי, וליד כרכבי, דן לביא, אנה לוקשבסקי, חוה לויון, חיים לוסקי, אבירו לילו, כרם נאטור, בעז נוי, ניצן סט, אורית סימן־טוב, רביע סלפיתי, נרדין סרוג’י, יובל פייגלין, חיימי פניכל, נירה פרג, ינאי קלנר, גיא קניגשטיין, גיא רייביץ, סמאח שחאדה, לילי רתוק וזיו יונתן, רונית שני.

עוד מוצגת תערוכת הפוסטרים "אמנות האוטופיה" הכוללת 35 עבודות של אמנים גרפיים מעשרים מדינות. התערוכה היא יוזמה שלמכון גתה ובשיתוף מכון ון ליר, שפנו בשנת 2017 למעצבים גרפים בעלי שם מישראל והעולם, שהתבקשו לתת את הדעת על מקומה של האוטופיה בימינו וליצור במדיום של כרזות, המציגות את תפיסותיהם האישיות על המושג אוטופיה. לקריאה מורחבת על תערוכת "אמנות האוטופיה".

ניהול אמנותי ואוצרת: גליה בר אור

 

צילומים מתוך התערוכה: אורית סימן טוב

מנהלת אמנותית ואוצרת: גליה בר אור // התערוכה תוצג עד נובמבר 2018