תכנון עירוני: ד"ר רונית דוידוביץ בהרצאה על עירוניות קשובה (25.9)

מהי עירוניות קשובה? ד"ר רונית דוידוביץ – מרטון, מנכ"ל ובעלים והמתכננת הראשית של ד.מ.ר תכנון ופיתוח מגיעה להרצאה מיוחדת בפירמידה על תכנון עירוני ומרחב ציבורי. דוידוביץ־מרטון מרצה בתחום של תכנון עירוני במרכז הבינתחומי בהרצליה. מאחוריה כמה עשורים של בניית תוכניות אסטרטגיות, תוכניות־אב ומתאר לערים כמו רמת גן, אשדוד, בת ים, חיפה, הוד השרון, רעננה ובאר שבע.

ד"ר רונית דוידוביץ – מרטון, תכנון עירוני רב תחומי

בראיון שהתקיים עימה לאחרונה בעיתון כלכליסט אמרה דוידוביץ: "כל תהליך תכנון הערים וסביבת החיים בארץ מאוד צעיר ומאוד פונקציונלי כי בניית הערים וההתיישבות נעשתה תחת לחץ וצורך לתת פתרון מהיר, טוב ויעיל למסה של אוכלוסייה. לא משנה מה קורה מסביב, העיקר שיהיו פתרונות דיור.

"תכנון הוא בבואה של אידאולוגיה כלכלית ופוליטית. וגם היום בונים פרויקטים חדשים של בנייה רוויה במהירות, במסה ובהתאמה לתושב הממוצע. לכל יישוב יש פרופיל — גיל, השכלה, 2.5 ילדים, שלושה כלבים וארבעה כלי רכב. אני לא מכירה משפחה ממוצעת, וברגע שאנחנו מתכננים כך, אנחנו לא רגישים לגיוון האנושי של הקהילה: נשים וגברים, ילדים וזקנים, עשירים ועניים, בריאים וחולים.

על חשיבות המגוון האנושי בתכנון קשוב, התייחסה לנושא המגדר ואמרה: "מחקרים בכל העולם מראים שנשים משתמשות בצירי התנועה באופן שונה מאוד מגברים. גברים צריכים להגיע באופן יעיל ומהיר מנקודה לנקודה, וזה המוטו של מתכנני התחבורה, להוביל אותי מתל אביב לקריית שמונה בדרך הכי מהירה ויעילה. נשים משתמשות בדרכים באופן מקוטע יותר: בדרך הן קונות, קופצות לסידורים, מתכננות פגישה עם חברה לפני הישיבה הבאה. הדרך שלהן היא לא אוטוסטרדה אלא במרחק שמאפשר לי לעשות מיליון דברים. אני עושה דברים על הדרך".

לדוידוביץ־מרטון יש דוגמה מאלפת ולחלוטין בלתי צפויה לעיר שמתוכננת באופן מגדרי וחברתי נכון, שמועיל לנשים ולמשפחות: בני ברק. בשלוש השנים האחרונות היא היתה חלק מצוות תוכנית המתאר של בני ברק, כך שהיא קיבלה הזדמנות להכיר את העיר לעומק ואת התושבים, בתהליך שיתוף ציבור, ולהכניס לתוכנית אלמנטים מגדריים וחברתיים".

בהרצאה תשולב מצגת והיא תהיה פתוחה גם לשאלות הקהל. 
יום שלישי 25.9 בשעה 11:30 // קפה פירמידה // הכניסה חופשית