"אמנות האוטופיה": תערוכת אמנות גרפית אוניברסלית בפירמידה

אווה לש, "אסור להשעין כאן אוטופיות! בעל הבית", 2017, כרזה, מכון גתה תל אביב

"אמנות האוטופיה" היא תערוכת אמנות גרפית בינלאומית מעוררת מחשבה על מקומה של האוטופיה בימינו. התערוכה הוצגה במכון ון ליר בירושלים בשנת 2017 וכיום היא מוצגת בפירמידה, מרכז לאמנות עכשווית בחיפה, באדיבות מכון גתה ובמסגרת התערוכה "מה עושה פה בכלל פירמידה?".
הזרז להפקת התערוכה במכון גתה, שיזם את התערוכה, הוא ציון כמה אירועים הנחשבים מכוננים בהיסטוריה האנושית בשנת 2017, שהיוו ניסיונות לממש אוטופיות. בין היתר ציונו בעולם באותה שנה; 120 שנה לקונגרס הציוני הראשון, מאה שנים למהפכה הרוסית, חמישים שנה למהפכות הסטודנטים באמריקה ובאירופה ועוד. המשותף לכלל האירועים הוא שהם מהלכים היסטוריים המבוססים על מחשבות אוטופיות ושאיפה לחברה טובה ונאורה יותר.
מכון גתה, בשיתוף מכון ון ליר, פנה ל-35 מעצבים גרפיים בעלי שם עולמי מעשרים מדינות, שהתבקשו לתת את דעתם על מקומה של האוטופיה בימינו. בין האמנים הישראליים בתערוכה נמנים רפי אתגר, דוד טרקטקובר, יוסי למל, דוד פולונסקי והאמן מיכאל רוזנר (מיש). בין האמנים הבינלאומיים שנענו לאתגר נמנים אלן לה קרנק הצרפתי, איזידרו פרר הספרדי ואווה לוש – מעצב גרפי גרמני בעל רזומה עשיר, שכיבד בנוכחותו את התערוכה ואף הגיע להרצות בישראל יום לפני פתיחתה באקדמיה לאומנות בצלאל. הרצאתו עסקה בניתוח סוגיית האוטופיה וכיצד ניתן ליישמה מנקודת מבט אמנותית.

דוד פולונסקי, מתוך התערוכה "אמנות האוטופיה", מכון גתה תל אביב

מדוע בחרו במכון גתה במדיום של כרזה? על פי המכון, מדובר במדיום שזכה להיות לאחד מעמודי התווך בתחום תקשורת ההמונים ששיחקה תפקיד גדול בכמה מן האירועים ההיסטוריים אשר ניסו להוביל לשינוי ולהקים לתחייה שאיפות אוטופיות. האמנים המשתתפים בתערוכה התבקשו לשאול את עצמם איך בכלל מתחילים לחשוב על אוטופיה ומה נחוץ לשם כך. התוצאה היא תזכורת של האמנים לכך שאין ואסור שתהיה אוטופיה אחת, אלא ישנן אוטופיות רבות. אם כך הם פני הדברים, מוטל עלינו לצאת ולתור אחר האוטופיה האישית שלנו.
התערוכה "אמנות האוטופיה" מוצגת בחללי התצוגה של התערוכה "מה עושה פה בכלל פירמידה?" לצד עבודות של ארבעים אמנים נוספים, העוסקים בשאלות של אוטופיה, הקשר וזיכרון // אוצרת: גליה בר אור, נעילה: 30.11.2018, באדיבות מכון גתה

"אמנות האוטפיה" מוצגת בימים אלו בחללי התצוגה של פירמידה, מרכז לאמנות עכשווית
"אמנות האוטפיה" מוצגת בימים אלו בחללי התצוגה של פירמידה, מרכז לאמנות עכשווית